Śladami historii Polski

W dniach 27 - 29 września 2023 r. dziesięcioro uczniów z klas VII a i VII b uczestniczyło w wyjeździe edukacyjno-patriotycznym na Litwę.

27 września, w drodze do Wilna, uczniowie zatrzymali się w Suchowoli, gdzie odbyło się spotkanie z rodzeństwem księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie zwiedzili niewielkie muzeum poświęcone księdzu Popiełuszce.

28 września siódmoklasiści obejrzeli kościół św. Kazimierza w Powiewiórce, w którym w 1867 r. został ochrzczony Józef Piłsudski. W Zułowie, miejscu urodzenia Piłsudskiego, wzięli udział w apelu poświęconym Marszałkowi. Wszyscy uczestnicy wyjazdu, ubrani w białe i czerwone koszulki, utworzyli także polską flagę.
Po południu siódmoklasiści mieli okazję spotkać się z uczniami szkół polskich w Pakienie oraz w Mickunach. W obu szkołach wysłuchali pięknych koncertów przygotowanych przez uczniów. Wieczorem wzięli udział w apelu ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie.

29 września uczniowie zwiedzili Wilno oraz wzięli udział we mszy świętej przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Następnie w Trokach zobaczyli piękny zamek oraz zjedli na kolację litewskie kibiny.

W wyjeździe wzięło udział ponad 300 uczniów częstochowskich szkół podstawowych wraz z opiekunami oraz przedstawicielami samorządu miasta.

Organizatorami wyjazdu były Towarzystwo Patriotyczne Kresy oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.