Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego

Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6324722
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kartka z kalendarza

Skuteczna nauka języków


1.
 Ucz się nowego słownictwa w tekstach, a unikaj nauki pojedynczych słów.
 Czytaj po kilka razy czytanki w podręcznikach, artykuły z gazet i różnego rodzaju teksty, itp. Podkreślaj nowe słowa i staraj się zapamiętać kontekst, w jakim są użyte. Język nie składa się z pojedynczych słów, tylko z całych fraz. Zwróć na nie uwagę, podkreśl je lub wypisz i postaraj się zapamiętać. Zauważ, że w naszym języku ojczystym mówimy całymi zdaniami, niestety nie da się ich dosłownie przetłumaczyć na język obcy, tam mogą być zupełnie inne wyrażenia. Dużym błędem jest tłumaczenie polskiego zdania wyraz po wyrazie na język obcy, może z tego wyjść dziwoląg niezrozumiały dla użytkownika języka obcego.


2.
 Od samego początku nauki staraj się jak najwięcej słuchać. Słuchaj nagrań do podręcznika, krótkich filmików na youtube, piosenek, oglądaj telewizję, słuchaj radia. Wykonuj ćwiczenia z podręcznika kształtujące rozumienie ze słuchu. Stopniowo przechodź od prostych tekstów do trudniejszych odpowiednio do twojego poziomu językowego. Jeśli dużo słuchamy, nauczymy się poprawnej wymowy i o wiele szybciej nauczymy się mówić. Bez słuchania nie ma mówienia. Poza tym nasz mózg musi się przyzwyczaić do brzmienia obcych głosek, których nie ma w naszym języku. Początkowo język obcy to niezrozumiały dla ucha bełkot, dopiero po jakimś czasie przyzwyczaimy się do niego i zaczniemy coraz więcej rozumieć. Musimy się również przyzwyczaić do melodii i akcentu, co jest trudne, szczególnie dla dorosłych.


3. Uporządkuj materiały do nauki.
 Załóż np. segregator i uporządkuj w nim wszystkie materiały, które dostałeś od nauczyciela. Poukładaj wszystko tematycznie. Oddziel np. ćwiczenia gramatyczne od tekstów do nauki słownictwa. Gramatyka przyda się do powtórek, jej opanowanie jest konieczne do różnych egzaminów. Z czasem zauważysz, że część materiałów nie jest już potrzebna, więc można je wyrzucić, a zostawić tylko te najważniejsze. Segregatory się sprawdzają, dlatego, że można w nich przerzucać kartki i powtarzać materiał, który zapamiętujemy również w sposób wizualny. Nie stosuj koszulek ani teczek, ponieważ ich zawartość trzeba wyciągać i jak jest dużo kartek, to tworzy się chaos, co jest niewygodne przy powtórkach.


4. Nie bój się popełniać błędów. Nie przejmuj się tym, że twoja gramatyka nie jest idealna.
 Im więcej będziesz słuchać języka obcego, opanujesz również gramatykę. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z jej nauki. Ograniczanie się tylko do ćwiczeń gramatycznych to za mało, żeby nauczyć się języka. Ćwiczenia gramatyczne pomagają nam zrozumieć dany język oraz są niezbędne w nauce pisania, jednak mogą hamować nasze płynne mówienie, bo w myślach szukamy reguł gramatycznych i chcemy je poprawnie zastosować, co zabiera dużo czasu, a na dodatek nie zawsze uda się poprawnie zastosować trudną regułę. Żeby płynnie mówić trzeba ćwiczyć słuchanie i mówienie. Dużym błędem niektórych uczących się języka obcego jest rezygnacja z nauki z powodu nieopanowania gramatyki, która w każdym języku jest rozbudowana. Im więcej będziesz czytać i słuchać różnych tekstów, opanujesz również dobrze  gramatykę.


5. Nie zaniedbuj poprawnej wymowy, ucz się także fonetyki, poprzez częste powtarzanie nagrań.
 W niektórych podręcznikach są specjalne ćwiczenia do nauki wymowy, jednak rzadko wykonywane przez uczniów i nauczycieli. Kiedy pojedziesz za granicę, poprawna wymowa jest bardzo ważna, bo język obcy z silnym polskim akcentem jest trudny do zrozumienia przez native speakera. Sam zauważysz również, że twoja wymowa nie jest najlepsza. Powtarzanie całych fraz i zdań wymawianych przez lektora ułatwia zapamiętywanie oraz wspomaga mówienie. Powtarzaj nagrane teksty i naśladuj poprawną wymowę. Nasz aparat mowy musi się przyzwyczaić do obcych głosek.

 


6. Ucz się jak najwięcej słownictwa, stosuj skuteczne metody nauki.
 Możesz wymyślić również swoje własne metody.


7. Nie bój się mówić. 
Rozmawiaj z nauczycielem, powtarzaj teksty z płyt, opowiedz o tekście, który przeczytałeś. Nie musisz być w stu procentach poprawny gramatycznie, ważne jest, aby przełamać barierę psychiczną i zacząć się komunikować. Jeśli się jąkasz, jesteś nieśmiały i masz duże problemy z mówieniem, to bardzo dużo słuchaj i powtarzaj nagrane teksty, z czasem zauważysz, że i ty potrafisz się komunikować w języku obcym i przestaniesz się stresować z tego powodu.


8. Powtarzaj przerobiony materiał.
 Dotyczy to zarówno gramatyki jak i słownictwa.


9. Zacznij czytać. 
Na początku nie bierz do ręki grubej książki z literaturą klasyczną. Zacznij od najprostszych, krótkich tekstów, takich jak czytanki w podręczniku, proste teksty z internetu, w miarę wzrostu twoich umiejętności możesz czytać artykuły z gazet, książki dla dzieci, potem powieści współczesne, a na samym końcu dopiero literaturę klasyczną, kiedy twoje słownictwo będzie na tyle rozwinięte, że nie odłożysz książki po jednej stronie lektury, bo nie rozumiesz większości słów.


10. Wykorzystaj swoje umiejętności w praktyce.
 Nie bój się rozmawiać z obcokrajowcami. Jedź do kraju, którego języka się uczysz, posłuchaj jak mówią jego rodzimi użytkownicy. Pobyt za granicą bardzo motywuje do nauki.


11. Staraj się mieć jak najczęstszy kontakt z językiem
 poprzez słuchanie, czytanie, oglądanie filmów, pobyt za granicą.

                                           
UCZ SIĘ SYSTEMATYCZNIE!