Pomoc przedmedyczna – szkolenie klas drugich

W dniu 3 grudnia 2014 r. odbyło się w naszej szkole szkolenie uczniów klas drugich w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem pracowników częstochowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Celem szkolenia było przekazanie dzieciom wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych stanach zagrożenia zdrowia i życia, także uczenie skutecznego wzywania pomocy. Wykład poprowadził Kierownik Sekcji Wyjazdowej Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, pan Tomasz Czech, a część praktyczną przejęli dwaj ratownicy z obsługi karetki pogotowia. Teoria dotyczyła motywacji do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpieczeństwa własnego, bezpieczeństwa poszkodowanego, zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz wzywania pomocy służb ratowniczych na telefon alarmowy 112. Część praktyczna (z fantomami) przybliżyła uczniom kontrolę podstawowych funkcji życiowych ( widzę, słyszę, czuję) u poszkodowanego, prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, ułożenie w pozycji bocznej ustalonej. Wraz z uczniami uczestnikami szkolenia były nauczycielki: Aneta Małek, Marta Kokot, Ewa Toll, Maria Ogrodniczak i Aleksandra Słaby.