Bezpieczna droga dzieci do szkoły

6 października 2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych a i b zostały zaproszone na spotkanie z policjantem, sierżantem sztabowym z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, aby wysłuchać pogadanki nt. jak bezpiecznie dotrzeć na zajęcia do szkoły, a potem wrócić do domu.

Okazało się, że uczniowie świetnie znają zasady prawidłowego poruszania się po ulicach. Policjant zwrócił ich uwagę na konieczność noszenia emblematów odblaskowych, szczególnie, gdy znajdą się poza obszarem zabudowanym. Dzieci rozmawiały z funkcjonariuszem także o numerach alarmowych, z których trzeba skorzystać w sytuacji zagrożenia. Po prelekcji nastąpiło ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Plastycznego „Bądźmy bezpieczni na drodze” dla klas 0 - III SP nr 50. Pięćdziesięciu uczestników konkursu zaprezentowało w swych pracach ciekawe spostrzeżenia na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Ze względu na prawidłowe zrozumienie idei konkursu, duży wkład pracy oraz estetykę wykonania zadania, jury podjęło decyzję, iż wszyscy konkursowicze otrzymują dyplomy i nagrody według kategorii: za zajęcie pierwszego miejsca, drugiego i trzeciego. Nagrody wręczał uczniom pan policjant oraz organizatorki konkursu, pp. Jolanta Trzepizur i Aleksandra Słaby. Dobrym i mocnym akcentem podsumowującym spotkanie było wspólne odśpiewanie piosenki „W drodze do szkoły”. Klasy pierwsze c, d i e spotkały się z panem policjantem w dniu 9 października. Szkolenie dotyczyło tych samych zagadnień, co wcześniejsze. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą orientacją w zasadach właściwego i bezpiecznego korzystania z dróg w czasie wędrówek u boku dorosłych, używania fotelików w podróży na tylnym siedzeniu samochodu. Dzieci zadawały prelegentowi mnóstwo pytań. Niektóre dzieliły się przeżyciami, których doznały podczas różnych sytuacji zaistniałych w ruchu drogowym z udziałem pieszych i pojazdów.