Polscy autorzy dla klimatu

Od 30 maja do 3 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Jest to największe doroczne święto czytania organizowane przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Fragmenty książek: „Ostatnie drzewo na Ziemi”, „Afryka Kazika”, „Gdzieś daleko. Bajka eko”, „Fred psi ekopatrol”, „Trzy życzenia” oraz wybrane wiersze Juliana Tuwima czytali uczniom zaproszeni goście: Teresa Dzielska, aktorka teatralna i filmowa, Jagoda Misztela-Rakowska, zastępczyni komendanta Hufca ZHP Częstochowa, Marek Czerwiński, Dyrektor Generalny Urzędu Miasta Częstochowa, Łukasz Kot, radny Rady Miejskiej Częstochowy, Piotr Gruszka, siatkarz i trener Exact Systems Norwid oraz Paula Nogaj, dziennikarka gazety „Życie Częstochowy i powiatu”.

Celem, który przyświecał tej akcji, było promowanie głośnego czytania wśród uczniów naszej szkoły, zaprezentowanie dzieciom książek polskich autorów opisujących piękno przyrody oraz zachęcenie młodych słuchaczy do działań, które przyczynią się do ochrony Ziemi i jej klimatu.

Poprzez codzienne spotkanie z książką kształtujemy nawyk czytania, postawy moralne, rozbudzamy wyobraźnię i zainteresowania, wzbogacamy słownictwo oraz budujemy więzi. Udział w tegorocznej kampanii społecznej przyniósł wiele radości naszym uczniom oraz przyczynił się do propagowania głośnego czytania dzieciom przez dorosłych oraz wskazanie właściwych postaw ekologicznych.

Codziennie czytanie jest mądrym i wartościowym sposobem spędzenia czasu z dzieckiem oraz najlepszą inwestycją w jego przyszłość, o czym mówi powiedzenie: „Dziecko, które czyta stanie się dorosłym, który potrafi myśleć".