Zabawa z fizyką

13 maja 2022 r. uczniowie klas II a, II b i II c w ramach zajęć „Zabawa z fizyką” wzięli udział w pokazach eksperymentów fizycznych, które przeprowadzili dr inż. Konrad Gruszka oraz dr inż. Marcin Jarosik – pracownicy Katedry Fizyki Politechniki Częstochowskiej.

W eksperymencie z wykorzystaniem ciekłego azotu, czyli substancji mającej -196 stopni Celsjusza, uczniowie na własne oczy przekonali się, jak niskie temperatury wpływają na właściwości materii oraz co się dzieje z zamrożonym kwiatem.
Sprawdzili również jak skroplić tlen oraz jak z argonu zrobić śnieg, a także co należy zrobić, żeby jajko świeciło na niebiesko. Mieli też okazję spróbować "azotowych chrupek".
W drugiej części zajęć były bardziej ogniste eksperymenty: płonąca ręka, ogniste tornado, rakieta z butelki, a nawet walka na miecze świetlne wokół transformatora Tesli. Udało się także zobaczyć, jak wygląda przekrój dymu oraz zjawisko częściowego odbicia światła, w czym bardzo pomocne były promienie laserowe. Uczniowie byli zafascynowani fizycznymi eksperymentami. Dziękujemy bardzo za ciekawe odkrywanie zakamarków nauki.