Filonek Bezogonek

29 marca 2022 r. uczniowie klasy I a, I b, I c oraz I d odwiedzili kino OKF Iluzja w Częstochowie. Obejrzeli film „Filonek Bezogonek”, który powstał na podstawie książki „Przygody Filonka Bezogonka” autorstwa szwedzkiego pisarza, Gösty Knutssona.

Film opowiada o kotku, który nieoczekiwanie znajduje się wśród nieznajomych w mieście Uppsala. Poznaje tam, między innymi, koci gang kierowany przez pewnego siebie Monsa, wrażliwą Mayę, z którą się zaprzyjaźnia oraz grupę groźnych psów. Ta animacja ma ważne przesłanie: opowiada o przyjaźni, akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy. Seans poprzedziła krótka prelekcja na temat adaptacji filmowych i ekranizacji książek z kanonu literatury dziecięcej. Po obejrzeniu filmu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach i wykonali papierowe koty metodą origami.

„Czy widziałeś kotka?
Kotka bez ogonka.
Możeś go napotkał,
Jak się smętnie błąka!
My ogonki mamy ładne,
I tańczymy wciąż wesoło,
Bezogonek ten szkaradny,
Nie śmie wchodzić w nasze koło!”
Gösta Knutsson