Częstochowa Napoleońska

18 marca 2022 r. w siedzibie V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się konferencja podsumowująca projekt edukacyjny „Częstochowa Napoleońska".

W ramach projektu, który przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, odbyła się historyczna gra terenowa „Śladami miejsc pamięci epoki napoleońskiej w Częstochowie”. Został także przeprowadzony konkurs plastyczny „Burzliwe czasy napoleońskie” („Postacie epoki napoleońskiej” i „Symbole epoki napoleońskiej”).
Projekt został zrealizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy, pod patronatem Ambasady Francji w Polsce. Celem konkursów było: upamiętnienie 200. rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte, poszerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy z dziejów narodu polskiego w wieku XIX, rozwijanie zainteresowań młodzieży tematyką dotyczącą historii miasta Częstochowy i jej społeczności w wieku XIX oraz kształtowanie i wzmacnianie tożsamości narodowej i lokalnej młodzieży.
Wśród zaproszonych na konferencję gości byli: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polski - pan Zdzisław Wolski, wiceprezydent Miasta Częstochowy - pan Ryszard Stefaniak, naczelnik Wydziału Edukacji - pan Rafał Piotrowski, dr Przemysław Gorzałka - pomysłodawca projektu oraz dyrektorzy szkół.
Podczas uroczystości dyplomy i nagrody odebrali uczniowie: Bartosz Bednarski z klasy VII d (III miejsce) i Igor Gruszecki z klasy VII a (wyróżnienie). Pamiątkowy dyplom za udział w przedsięwzięciu „Częstochowa Napoleońska” odebrała wicedyrektor szkoły, pani Małgorzata Płatek. Konferencję uświetnił występ uczniów V LO oraz wykład dr hab. pana Grzegorza Żabińskiego.
Dziękujemy za ciekawy projekt pielęgnujący tradycje patriotyczne i umożliwiający pogłębianie wiedzy historycznej. Naszym uczniom gratulujemy sukcesu!