Uratować znaczy żyć

10 grudnia 2019 r. na terenie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbył się III regionalny konkurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „Uratować znaczy żyć”. Honorowy patronat nad konkursem objęła Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Cele konkursu:

- rozpowszechnianie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej wśród dzieci w wieku szkolnym z klas I – VIII,

- umiejętność podejmowania działań i czynności ratujących życie osób zagrożonych utratą życia w wodzie w zakresie praktycznym i teoretycznym,

- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

- kształtowanie czynnych postaw prospołecznych wśród dzieci oraz dorosłych, w tym odpowiedzialności za drugiego człowieka, niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia na lądzie i w wodzie oraz zdrowia poszkodowanym i chorym,

- popularyzacja i propagowanie tematyki związanej z ochroną zdrowia w różnych sytuacjach życiowych, w razie pożaru, zagrożenia czadem, a także w górach i nad wodą oraz bezpieczeństwem komunikacyjnym,

- wdrażanie do aktywności, zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

Do rywalizacji konkursowej przystąpiły 24 drużyny z 16 szkół z województw łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Rozgrywki odbyły się w dwóch grupach wiekowych: klasy I – IV oraz klasy V – VIII. Naszą szkołę w kategorii klas I – IV reprezentowali uczniowie: Piotr Łucki (III b), Julia Śledź (III b), Zofia Leciak (III c), Filip Kasprzycki (III c), Ignacy Sadowski (II c), Szymon Turkiewicz (II c).

W kategorii klas V – VIII naszą szkołę reprezentowały dziewczęta: Maja Bolesławska (VIII c), Aleksandra Stala (VIII c), Julia Bogunia (VI b), Wiktoria Nowak (VI b) oraz Amelia Stacewicz (VI b).

W obydwóch kategoriach wiekowych, mimo bardzo wyrównanego poziomu, reprezentacja naszej szkoły okazała się najlepsza. Nie daliśmy szans konkurentom zajmując pierwsze miejsca. Dwukrotnie stanęliśmy na podium, podnosząc z dumą puchar w rytm utworu „We are the champions”. Opiekunkami drużyn były panie Maria Ogrodniczak i Elżbieta Wagner.

Gratulacje!