Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Poranek muzyczny z marimbą w roli głównej

W Szkole Podstawowej nr 50 w Częstochowie /23.10.br./ odbyło się spotkanie „Z muzyką na ty”, które zainaugurowało w naszej szkole koncerty z udziałem filharmoników w bieżącym roku szkolnym. Porankiem z instrumentami perkusyjnymi rozpoczęliśmy piąty rok systematycznej edukacji młodych pokoleń w „ 50-tce” przy współpracy z Filharmonią Częstochowską.

Wśród instrumentów główny prym wiodła niewątpliwie egzotyczna marimba, z której afrykańskie brzmienie muzyki, po mistrzowsku, wydobywała p. Maja Pięta. Solistce towarzyszyli: p. Robert Jurecki, instrumenty klawiszowe i p. Tadeusz Kremblewski, gitara basowa. W koncercie zagrano: „Ghanaję”, „Katamiję”, „Czardasza Montiego” i „Reactime” Breuera.

„Minuta nowości” Nowotnego stała się dobrą okazją do zaprezentowania możliwości werbla, od którego właściwie każdy perkusista zaczyna swą karierę muzyczną, a latynoamerykańska „Cha – Cha” dała upust popisom różnego rodzaju instrumentów perkusyjnych, takich jak: klawesy, pudełko drewniane, „krowi dzwonek”, jajka, raganella, marakasy, kastaniety i janczary, nazywanych popularnie przez muzyków przeszkadzajkami.

Pomiędzy kolejnymi utworami muzycznymi, w trakcie komentarzy, uczniowie mieli dostarczaną wiedzę nt. ich twórców, okoliczności powstania oraz charakterystyki poszczególnych instrumentów perkusyjnych: ich podział ze względu na źródło dźwięku /idiofony i membranofony/, kategorie w zależności od gry na nich /uderzane, zderzane, pocierane, dęte i szarpane/. Lekcja muzyki upływała w wartkim tempie. Przy owacjach, na stojąco, uczniowie dziękowali muzykom za atrakcyjnie i ciekawie dobrany repertuar,za pełne poczucia rytmu i artystycznego zaangażowania spotkanie.