Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Żyj zdrowo i kolorowo

Pod tym hasłem odbyło się spotkanie klas: I b, III a, III c, VI a i VI b naszej szkoły z panią dietetyk Joanną Naumowicz. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, jak ważne dla życia człowieka jest spożywanie zdrowych posiłków.

Jedzenie pełni w naszym życiu znaczącą rolę i stanowi bardzo ważny element codzienności. Staramy się, aby spożywane przez nas pożywienie było smaczne, pragniemy również, aby było zdrowe. Jedzenie od wieków nie jest tylko sposobem zaspokajania głodu, jest przecież ważnym czynnikiem społecznym i kulturalnym. Jest również częścią tradycji. Należy jednak pamiętać, że jego podstawową, biologiczną funkcją jest dostarczanie organizmowi substancji odżywczych. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich produktów szczególnie w trakcie rozwoju dziecka jego wzrostu i dojrzewania. Jedzenie powinno, więc, nie tylko być źródłem przyjemności, ale przede wszystkim zapewniać zdrowie. Pani dietetyk zapoznała dzieci z produktami, które niszczą nasze zdrowie i dają tzw. puste kalorie oraz zawierają trujące związki chemiczne. Są to m.in. chipsy, żelki, kolorowe cukierki, wszelkiego rodzaju zupki typu „Gorący kubek” itp. Zwróciła też uwagę uczniom klas szóstych na ogromne zniszczenia, jakie w ich organizmie może spowodować picie kawy, napoi energetyzujących a przede wszystkich palenie papierosów i używanie dopalaczy. Organizatorkami tego spotkania były nauczycielki, panie: Małgorzata Malczyk i Joanna Łabusiewicz.