Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Klasy trzecie w Górach Świętokrzyskich

Klasy trzecie wybrały się na dwudniową wyprawę w Góry Świętokrzyskie w dniach 21 - 22 maja 2015 r. Podróż przebiegła bardzo szybko, bo autokar był wygodny i nowoczesny.

Pierwszego, deszczowego dnia uczniowie zwiedzili kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy. Najcenniejszą część zbiorów tego muzeum stanowią zabawki historyczne, w tym lalki i ołowiane żołnierzyki z przełomu XIX/XX wieku. Szczególnie podobały się pokoiki dla lalek, klocki, modele samolotów, pojazdów wojskowych i stare drewniane zabawki z czasów babć i dziadków.  Kolejnym punktem programu była OSADA ŚREDNIOWIECZNA w Hucie Szklanej. Po tym atrakcyjnym miejscu oprowadziła dzieci czarownica z Łysej Góry. Zaprowadziła zwiedzających do kuźni, chaty zielarki, garncarza, kaletnika, snycerza, tkaczki… W każdej z nich mieszkaniec w średniowiecznym stroju opowiadał o swojej pracy i pokazywał jak się ją wykonuje. Dzień drugi rozpoczęła wizyta w CENTRUM NAUKI  LEONARDO DA VINCI w kolicy Zamku Chęcińskiego. Tam uczniowie mieli okazję zobaczyć unikalną wystawę „Świat Leonarda da Vinci”.  Eksponaty pokazały jak niesamowicie zdolnym i pomysłowym człowiekiem był ten artysta.  Pani przewodnik prostym i ciekawym językiem opowiedziała historię powstania niektórych wynalazków. Dzieci poznały z bliska słynne obrazy : „ Ostatnia Wieczerza”, „Dama z łasiczką”, „Mona Lisa”. Oprócz nauki, miejsce to jest również przeznaczone do świetnej zabawy. Dzieci rozwiązywały ciekawe łamigłówki, napędzały dziwne urządzenia, doświadczały tajemniczych zjawisk iluzji… Zwiedzanie zakończyła chwila zabawy na świeżym powietrzu w ogrodzie przed obiektem Centrum. Kolejny etap wyprawy to przejazd do MUZEUM WSI KIELECKIEJ – PARKU ETNOGRAFICZNEGO W TOKARNI. To niezwykłe miejsce z wieloma obiektami architektury wiejskiej z terenów kielecczyzny. Podziwiać można tu mały dworek, spichlerz, dawną szkołę, sklepik, aptekę, modrzewiowy kościółek, wiatraki, dom szewca, garncarza, zagrody gospodarskie, wystawę powozów i wiele innych. Ostatnim punktem była wyprawa do przepięknej Jaskini RAJ, którą uczniowie obejrzeli pod opieką przewodnika. To był rzeczywiście podziemny raj. Stalaktyty i inne formy naciekowe zachwyciły młodych turystów.  Zgodnie przyznali, że to najciekawsze miejsce z całej wycieczki.  Wycieczka pozostawiła wiele wspomnień. Dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły do domów późnym wieczorem. Trzecioklasiści już planują następny wspólny wyjazd. Opiekę nad młodymi turystami sprawowały wychowawczynie klas: 3a – pani Jolanta Starzyńska, 3b – pani Elżbieta Borkowska-Rutkowska, 3c – pani Małgorzata Malczyk, pedagog szkolny, pani Joanna Rumin oraz przedstawicielki rodziców uczniów.