"Uratować znaczy żyć” po raz szósty

23 września 2014 r. na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbył się VI konkurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 25, a współorganizatorami: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, Komenda Policji w Częstochowie, Komenda Straży Pożarnej w Częstochowie, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, Rada Miasta Częstochowy, WORD w Częstochowie. Celem konkursu było:

- rozpowszechnianie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród dzieci oraz dorosłych, a także doskonalenia tych umiejętności,

- przestrzeganie zasad ruchu drogowego,

- kształtowanie czynnych postaw prospołecznych wśród dzieci oraz dorosłych, w tym odpowiedzialności za drugiego człowieka, niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanego i chorym,

- popularyzacja i propagowanie tematyki związanej z ochroną zdrowia oraz bezpieczeństwem komunikacyjnym.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z klas I - VI. Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Każda z grup prezentowała zakres nabytych umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz znajomości znaków drogowych. Trzy drużyny z każdej grupy wiekowej z największą liczbą punktów otrzymanych w pierwszym etapie przystąpiły do drugiego etapu. Do części finałowej zakwalifikowały się obie drużyny z naszej szkoły. Niestety młodsza grupa znalazła się poza podium - zajęła 4 miejsce. Grupa dzieci starszych zdobyła 2 miejsce. Puchar, radiomagnetofon dla szkoły, medale dla dzieci oraz dyplomy sprawiły uczestnikom konkursu ogromną radość. Serdecznie gratulujemy i życzymy w następnym roku szkolnym powtórzenia sukcesu. Uczniów do konkursu przygotowały nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 50, pp. Elżbieta Wagner i Maria Ogrodniczak.