• Odwiedziło nas: 6442096

Jaką jesteś matką, jakim jesteś ojcem?

TEST DLA RODZICÓW: Jaką jesteś matką, jakim jesteś ojcem?

Czy zdasz test rodziców z wychowania swojego dziecka?

Rodzice toksyczni, to nie tylko ci, którzy niszczą swoje dziecko, ale takżeci rodzice, którzy je nazbyt rozpieszczają. Nie ma rodziców doskonałych. Każda matka i każdy ojciec popełniają większe lub mniejsze błędy w wychowaniu własnych dzieci. Rzecz w tym, aby tych błędów popełniać jak najmniej. Aby ich unikać trzeba wykonać test rodziców. Jeśli pozytywnie odpowiesz na cztery pytania lub mniej, twoje zachowania rodzicielskie są w normie. Jeśli pozytywnych odpowiedzi będzie połowa, musisz zwrócić baczniejszą uwagę na swoje zachowanie wobec dzieci, a jeśli więcej niż połowa, to twoja postawa powinna zmienić się diametralnie i to jak najszybciej.

1. Czy starasz się wybierać przyjaciół Twojemu dziecku, sugerując mu mniej lub bardziej stanowczo, że ten z którym obecnie się przyjaźni nie jest odpowiednim towarzystwem?
  2. Czy Twoim zdaniem dzieci nie powinny wyrażać swoich opinii na temat życia rodzinnego, zachowania innych członków rodziny, sposobu spędzania wolnego czasu?
  3. Czy wyręczasz dziecko z każdej nawet najprostszej pracy, np. ścielesz jego łóżko, robisz mu herbatę, gdy sobie tego zażyczy, sprzątasz w jego pokoju?
  4. Czy krytykujesz, szydzisz z dziecka lub wyśmiewasz je, gdy coś poszło nie po jego myśli?
  5. Czy zmuszasz dziecko do jedzenia potraw, których nie lubi ponieważ uważasz, że potrawy te potrzebne są do odpowiedniego rozwoju dziecka?
  6. Czy osądzasz dziecko, nie dając mu możliwości usprawiedliwienia się i wyłożenia własnych racji?
  7. Czy rozwiązujesz wszystkie problemy dziecka nie dając mu szansy na to, aby sam z nimi walczył, wychodząc z założenia, że jeszcze w życiu będzie miał wiele trudnych spraw do rozwiązania?
  8. Czy uważasz, że Twoje dziecko nie powinno mieć żadnych obowiązków, ponieważ na obowiązki ma jeszcze czas?
  9. Czy pragniesz i dążysz do tego, aby Twoje dziecko zrealizowało Twoje marzenia z młodości, których tobie nie udało się zrealizować?
  10. Czy przy każdej okazji lub w większości przypadków karzesz dziecko lub krzyczysz na nie, jeśli sprzeciwia się twojej woli i twoim nakazom?
  11. Czy karzesz dziecko bijąc je?
  12. Czy udajesz, że nie zauważasz nagannych zachowań twojego dziecka?
  13. Nie przytulasz dziecka, nie mówisz, że go kochasz, nie okazujesz mu uczuć?
  14. Czy dla świętego spokoju ulegasz dziecku, gdy zacznie krzyczeć, płakać, spazmować, terroryzować cię?

WYNIKI:

–    ani razu nie odpowiedziałeś „tak”

Jesteś wyjątkowym rodzicem, który w zasadzie nie popełnia błędów wychowawczych. Czy to jest jednak możliwe? Jeszcze raz przeczytaj pytania i zastanów się czy rzeczywiście z czystym sumieniem za każdym razem odpowiesz „nie”. Jeśli wynik się powtórzy, to serdecznie gratuluję - jesteś naprawdę dobrym rodzicem, można powiedzieć, że idealnym.

–    1 do 4 razy odpowiedziałeś „tak”

Jesteś dobrym rodzicem. Może brakuje ci nieco do ideału, ale nie ma na co narzekać. Wystarczy, że zrewidujesz swoje postępowanie w tych przypadkach, w których odpowiedziałeś „tak”, a Twoje błędy przy wychowywaniu dziecka odejdą w niebyt. Jest bardzo prawdopodobne, że w Twoim przypadku nie będzie to trudne, bo test wykazał również, że starasz się być dobrym rodzicem.

–    5 do 9 razy odpowiedziałeś „tak”

Popełniasz zbyt wiele błędów wychowawczych. Twoje dziecko nigdy nie wie czego się po tobie spodziewać. W podobnych sytuacjach wychowawczych raz zachowujesz się racjonalnie, a innym razem w sposób zupełnie nieprzewidywalny. Prawdopodobnie wszystko zależy od twojego humoru. Takie zachowanie powoduje, że Twoje dziecko ma poczucie niedowartościowania i w życiu dorosłym może mieć problemy adaptacyjne.

–    9 do 14 razy odpowiedzialeś „tak”

Oblałeś ten test w sposób katastrofalny. Twoje dziecko musi być bardzo nieszczęśliwe, czuje się niekochane, a przede wszystkim nie ma w Tobie oparcia. Twoje błędy wychowawcze mogą spowodowac to, że przestaniesz mieć jakikolwiek wpływ na własne dziecko i z każdym kolejnym rokiem może być coraz gorzej. Przeczytaj jeszcze raz powyższe pytania i postaraj się zmienić swoje wychowawcze priorytety.