Ruszamy z akcją "Aktywna wiosna"!

Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców oraz pracowników naszej szkoły do udziału w kampanii „Aktywna Wiosna”!

Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w kampanii społecznej „Aktywna Wiosna” organizowanej przez Gminę Miasto Częstochowa oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Akcja prowadzona jest w ramach programu upowszechniającego zasady profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży w częstochowskich szkołach i placówkach.
Głównym celem kampanii jest promowanie aktywności fizycznej i zachęcenie do ograniczenia korzystania z transportu samochodowego.
Warunkiem udziału jest wypełnienie i podpisanie wymaganych przez organizatora dokumentów (zgoda rodzica / opiekuna na udział dziecka w kampanii społecznej „Aktywna Wiosna” i klauzula informacyjna RODO) oraz dostarczenie ich do szkolnego koordynatora kampanii do dnia 17 marca 2023 r.
Kampania ma charakter konkursu i trwa od 11 kwietnia 2023 do 23 czerwca 2023 r.

Zasady konkursu:

W kampanii punktowane są dojazdy ucznia do szkoły oraz ze szkoły na rowerze, hulajnodze (z wyłączeniem elektrycznej), na rolkach, wrotkach, a także w stylu nordic walking. Punkty przyznawane są za każdy zadeklarowany i udokumentowany kilometr aktywności.

Punkty naliczane są wg schematu:
kilometraż x 1 w przypadku dojazdu rowerem,
kilometraż x 2 w przypadku dojazdu hulajnogą, deskorolką lub na rolkach,
kilometraż x 3 w przypadku nordic walking.

Punktacja dzienna uczestnika zostaje podwojona w przypadku, gdy dystans przebywa w towarzystwie rodzica / opiekuna korzystającego również z przewidzianego w konkursie środka lokomocji.
Rejestracja aktywności ruchowej prowadzona jest każdego dnia poprzez odnotowanie deklarowanego przejazdu ucznia (w km) w Dzienniku Aktywności. We wpisie uwzględniany jest również kilometraż powrotny.
Przebyty dystans rejestruje się na podstawie deklaracji uczestnika (na życzenie Szkolnego Koordynatora udokumentowanej dystansem zapisanym w bezpłatnej aplikacji mobilnej w telefonie lub smartwatchu, np. Strava czy Sport Tracker).
W konkursie będą punktowane dystanse pokonane w drodze do i z placówki oświatowej do miejsca zamieszkania - wyłącznie w dni powszednie. Uczestnik konkursu może zadeklarować dłuższą trasę dojazdową, przy czym (na życzenie Koordynatora z ramienia Organizatora lub Szkolnego Koordynatora) zobowiązany jest udowodnić jej pokonanie zapisem z ww. aplikacji mobilnej. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest odnotowanie co najmniej 20 aktywnych podróży do szkoły.

Kampania opiera się na wzajemnym zaufaniu organizatora i uczestników. Najaktywniejsi uczestnicy kampanii zostaną nagrodzeni.

Ostateczne wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie internetowej Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie do dnia 18 września 2023 r.
Wręczenie nagród dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września 2023 r.)

Prosimy naszych uczniów o zgłaszanie chęci uczestnictwa w konkursie do 10 marca 2023 r. do wychowawców klas lub szkolnych koordynatorów kampanii - p. Aleksandry Parzęczewskiej lub p. Beaty Oracz.
W momencie wyrażenia chęci udziału uczeń otrzyma komplet dokumentów do wypełnienia przez rodziców / opiekunów, dziennik aktywności oraz dokładne instrukcje, jak należy dokumentować swoją aktywność w Dzienniku.
Deklarowaną aktywność uczniów w klasach 1-3 odnotowywać będzie codziennie wychowawca klasy w dzienniku klasowym.

Zapraszamy do udziału w kampanii!