Warsztaty pierwszej pomocy

16 stycznia 2019 r. uczniowie klas I c i II c uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas warsztatów strażacy zapoznali dzieci z łańcuchem ratunkowym, to znaczy z czynnościami, które powinny być podejmowane w razie wypadku. W zakres pierwszej pomocy przedmedycznej wchodzą takie czynności, jak (istotna jest kolejność):

1. zabezpieczenie miejsca wypadku
  2. sprawdzenie stanu poszkodowanego (podstawowych funkcji życiowych – krążenia, oddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów)
  3. zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych
  4. prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe
  5. wykonanie pozostałych/innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego
  6. ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (jedynie jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i zaistniała potrzeba pozostawienia go bez opieki na dłuższy czas)

Uczniowie zaznajomili się także z pracą ratowników medycznych. Pod okiem instruktorów mogli poćwiczyć zdobytą wiedzę na fantomach. Nauka pierwszej pomocy w formie zabawy sprzyja pozytywnemu nastawieniu i ułatwia przyswajanie wiedzy. Uczniowie zdobywają nowe kompetencje, uczą się prawidłowych zachowań i skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Takie szkolenie może zaowocować w przyszłości tym, że nasi uczniowie będą umieli odpowiednio zachować się podczas niebezpiecznej sytuacji, a zdobyta wiedza, opanowanie i dobre nawyki mogą sprawić, że zostaną prawdziwymi „superbohaterami”, ratując komuś życie.