Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego

Kalendarium

Poniedziałek, 2024-05-06

Imieniny: Beniny, Filipa

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6448956
  • Do końca roku: 239 dni
  • Do wakacji: 46 dni

Kartka z kalendarza

Co w lesie piszczy?

24 września 2018 r. klasa II b wybrała się na lekcję edukacyjno - przyrodniczą do Nadleśnictwa Gidle.

Ścieżka przyrodnicza Niesulów jest najkrótszą ścieżką znajdującą się na terenie Nadleśnictwa Gidle. Mieści się ona koło siedziby Nadleśnictwa. Została wytyczona na niewielkim, leśnym obszarze w leśnictwie Niesulów. Trasa ścieżki ma kształt pętli o długości 2 km. Prowadzi widocznymi w terenie drogami leśnymi, przez co jest łatwo dostępna dla pieszych i rowerzystów. Na ścieżce zlokalizowanych jest 6 przystanków, zaopatrzonych w tablice informacyjne i rozsianych w mozaice drzewostanów sosnowych w różnym wieku. Na jej trasie można poznać:

- rośliny lecznicze i trujące
- rośliny dróg polnych i przydroży
- fenologiczne pory roku
- przemiany ekosystemu leśnego, związane z jego cyklem życiowym
- mrówki i ich znaczenie w lesie
- ptaki leśne i ich role w lesie
- warstwową budowę lasu

Dzieci doszły do przystanku nr 1, który znajduje się nieopodal siedziby Nadleśnictwa, przy drodze Niesulów-Ewina. Na pierwszym przystanku zapoznały się z roślinami trującymi i leczniczymi. Rośliny o właściwościach leczniczych rosną niemal w każdym zbiorowisku, z jakim możemy zetknąć się na co dzień, nawet jeśli jest to zwykły trawnik przed domem, zarośnięty rów przydrożny czy kępa chwastów rosnąca przy szkolnym murze. Z tego typu miejsc nie należy jednak zbierać surowca zielarskiego – owoców, liści, pędów, kwiatów, kory, korzeni czy kłączy, ponieważ jest on często trwale zanieczyszczony toksycznymi substancjami, które roślina kumuluje w trakcie wzrostu w zatrutym otoczeniu. Do zbioru należy wybierać rośliny z miejsc oddalonych od uczęszczanych dróg, ośrodków miejskich, zakładów przemysłowych i składowisk odpadów.
Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi gatunkami zielnych roślin leczniczych są: babka zwyczajna, pokrzywa zwyczajna, czosnek niedźwiedzi, mniszek lekarski, dziurawiec zwyczajny, glistnik jaskółcze ziele oraz kozłek lekarski zwany walerianą. Do leczniczych krzewinek należą: barwinek pospolity, borówka brusznica i borówka czernica, mącznica lekarska oraz wrzos zwyczajny. Spośród drzew i krzewów największe znaczenie dla medycyny naturalnej mają: sosna zwyczajna, świerk pospolity, olsza czarna, brzoza brodawkowata oraz malina właściwa, dzika róża, głóg i jałowiec pospolity.

Wiele roślin stosowanych w przemyśle farmaceutycznym posiada, oprócz leczniczych właściwości, również właściwości trujące. W lasach Nadleśnictwa Gidle spotkać można wiele gatunków trujących. Najbardziej niebezpieczne są: konwalia majowa, cis pospolity, wawrzynek wilcze łyko, pokrzyk wilcza jagoda i czermień błotna.

Opuszczając przystanek nr 1, dzieci udały się drogą w kierunku Ewiny. Skręciły w prawo, w piaszczystą drogę leśną. Z tego miejsca widoczna już była tablica przystanku nr 2, która stoi na skraju rozdroża ,,Cztery pory roku''.

W Nadleśnictwie były wspólne zabawy przy ognisku. Dzieci zjadły pieczone kiełbaski. Oglądały film o dziku Ryjku oraz rozwiązywały karty pracy dotyczące flory i fauny. W drodze powrotnej dzieci zwiedziły Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały panie: Maria Ogrodniczak, Małgorzata Szlenk, Monika Bonacina.