Obowiązki ucznia SP 50

1. Uczeń ma obowiązek systematycznie i punktualnie uczęszczać na obowiązkowe i pozalekcyjne zajęcia edukacyjne, w których zdecydował się uczestniczyć.

2. Do każdych zajęć powinien być odpowiednio przygotowany według zaleceń nauczyciela.

3. Ubiór ucznia w czasie zajęć szkolnych winien być estetyczny i schludny. Powinien odpowiadać aktualnym wymogom szkoły. Niedopuszczalne jest:

a.  noszenie wyzywającego stroju i niebezpiecznych ozdób (kolczyków, łańcuszków);

b. farbowanie włosów, noszenie ekstrawaganckich fryzur, malowanie paznokci, makijaż.

4. W przypadku nieobecności dziecka w szkole rodzice (lub prawni opiekunowie) zobowiązani są zgłosić ten fakt wychowawcy klasy. Uczeń zobowiązany jest dostarczyć pisemne usprawiedliwienie od rodzica lub lekarza do wychowawcy w ciągu najbliższego tygodnia po powrocie do szkoły. Nieobecności ucznia traktuje się jako nieusprawiedliwone w przypadku niezachowania ustalonego terminu.

5. W czasie zajęć edukacyjnych i uroczystości szkolnych uczeń ma obowiązek wyłączyć telefon komórkowy i inne urządzenia elektroniczne. Telefonu w czasie przerwy śródlekcyjnej może używać tylko do rozmów. W szkole obowiązuje bezwzględny, kategoryczny zakaz nagrywania rozmów, lekcji, robienia zdjęć, filmowania.

6. Uczeń zobowiązany jest do kulturalnego zachowania się wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły, a w tym: używania zwrotów grzecznościowych,
ustępowania miejsca i przepuszczania dorosłych w drzwiach.

7. Uczeń ma obowiązek wykonać polecenia nauczyciela (lub innego pracownika szkoły), dotyczące czynności porządkowych, zachowania bezpieczeństwa, udzielania pomocy innym.

8. W kontaktach z rówieśnikami uczeń zobowiązany jest do przestrzegania obowiązującego regulaminu zachowania ze zwróceniem szczególnej uwagi na:

a. udzielanie pomocy innym, zwłaszcza w zakresie pomocy w nauce,
b. nieużywanie wulgarnych słów,

c. nieużywanie przemocy fizycznej i agresji słownej.

9. Obowiązkiem ucznia jest reagowanie na każdy przejaw przemocy poprzez natychmiastowe zgłoszenie tego faktu nauczycielowi.

Uczeń za niewypełnienie wymienionych obowiązków podlega karom zawartym w Statucie Szkoły i Regulaminie Oceniania Zachowania.