Jesienne spotkanie integracyjne

W kalendarzu imprez szkolnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gromadzicach (woj. łódzkie), na rozpoczynającą się porę jesieni zapisano już po raz szósty spotkanie wychowanków oraz nauczycieli tego ośrodka z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 50 w Częstochowie.

Tegoroczny wspólny program o charakterze edukacyjno-integracyjnym przebiegał w Gromadzicach w dniu 23 września pod hasłem: „Od ziarenka do chleba bochenka”. Naszą szkołę reprezentowała klasa III b z wychowawczynią, p. Elżbietą Borkowską-Rutkowską i nauczycielką, p. Aleksandrą Słaby. Zajęcia dotyczyły uprawy zbóż ozimych i jarych, ich zbioru dawniej i dziś oraz historii sposobów ich spożytkowania w różnych regionach naszego kraju. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały pogadanki nauczycielek, SOSz-Wych.: pp. Elżbiety Czarnuch i Kariny Brożyny, chętnie włączały się do rozmów i pokazów podczas toku zajęć. Wśród konkurencji konkursowych znalazły się te, w których uczestnicy rozpoznawali gatunki zbóż i wypowiadali się na temat ich uprawy. Rozstrzygnięty też został Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Od ziarenka do chleba bochenka”. W komisji konkursowej pracowały nauczycielki: Elżbieta Borkowska-Rutkowska i Anna Maliszak. Ale to nie koniec atrakcji. Dzieci zarobiły też ciasto z tegorocznej mąki pszennej, formowały ciasteczka i przyozdabiały je ziarnami różnych zbóż. Potem nastąpiła degustacja pieczywa, mącznych łakoci i wypieczonych, podczas programu, ciasteczek zbożowych. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory. Organizatorzy zadbali także o przeprowadzenie wspólnych zabaw integracyjnych. Czas ma to do siebie, że szybko upływa. Tym razem, podczas tak ciekawie zorganizowanego spotkania, jakby przyspieszył w dwójnasób. Po ciepłych podziękowaniach i pożegnaniach przyszła pora na powrót do Częstochowy. A w planach kolejne spotkanie z Gromadzicami, tym razem u nas.