Zalecenia dla rodziców dzieci jąkających się

1. Słuchaj uważnie i reaguj na to CO dziecko mówi, jakie informacje chce przekazać, a nie JAK mówi.
  2. Pozwól dziecku zakończyć wypowiedź bez przerywania.

3. Cierpliwie słuchaj, gdy dziecko się jąka.

4. Pozwól dziecku mówić zawsze w swoim imieniu, nie przez innych.
  5. Utrzymuj kontakt wzrokowy, gdy mówi, a gdy jesteś zajęty, powiedz dziecku, że mimo tego go słuchasz.

6. Nie mów za dziecko i nie odpowiadaj za nie na pytania.

7. Unikaj uzupełniania, kończenia wypowiedzi za dziecko.

8. Gdy dziecko skończy wypowiedź, powtórz powoli, nie spiesząc się, jego słowa, np. gdy powie: „ By- była u nas ba-babcia.” - odpowiedz: „ Ach tak, była u nas babcia”.

9. Okazuj dziecku poczucie, że nic się nie stanie, jeżeli w czasie mówienia raz ,,utknie”. Daj odczuć dziecku, że je kochasz, lubisz spędzać z nim czas, szanujesz je.

10. Nie wsłuchuj się uważnie w mowę dziecka, gdy ono się jąka. Nie reaguj w taki sposób, jakby ciebie raziło jąkanie. Jąkanie nie jest rzeczą przykrą, ale tylko innym sposobem wyrażania się.

11. Zadawaj mniej pytań i tylko jedno w danym momencie.

12. Nie poprawiaj wymowy dziecka, nie udzielaj rad w postaci: „ Mów wolniej, nie jąkaj się” – lecz mów wolniej, gdy mówisz do dziecka, dając mu prawidłowy wzorzec mowy.

13. Rozmawiaj z dzieckiem o jąkaniu, gdy samo ma już świadomość swoich kłopotów.

14. Rozwijaj zainteresowania dziecka.
  15. Zachęcaj do częstego śpiewu, deklamacji, gdyż wtedy jąkanie nie występuje.

16. Nie poprawiaj, nie krytykuj i nie zmieniaj stylu wypowiedzi dziecka.

17. Nie proś, aby dziecko czytało głośno, opowiadało, przedstawiało dla gości, sąsiadów, rodziny.

18. Zwolnij tempo życia domowego. Nie postępuj tak, jakby wszystko miało być zrobione na wczoraj.

19. Jeśli dziecko boi się czytać głośno w szkole, przećwicz głośne czytanie w domu. Pozwoli mu to zapoznać się z wszystkimi trudnymi słowami.

Informacje na  podstawie E. Spałek, C. Piechowicz – Kułakowska „Jak pomóc dziecku z wadą wymowy”

Literatura dotycząca problematyki jąkania:

1. Chmela K. A., Reardon N., Jak skutecznie pracować nad postawami i emocjami w terapii jąkania, tłum.: Kądzioła M., Węsierska M., Wydawnictwo Centrum Logopedyczne, Katowice 2014.
  2. Węsierska K., Jeziorczak B., Czy moje dziecko się jąka? Przewodnik dla rodziców małych dzieci, które mają problem z płynnym mówieniem, Wydawnictwo Centrum Logopedyczne, Katowice 2011.

3. de Geus E., Czasami po prostu się jąkam. Książka dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat (Sometimes I just stutter. A book for childre ages 7 to 12), tłum: Węsierska M., Wydawnictwo Centrum Logopedyczne, Katowice 2013.