Raz, dwa, trzy, czytasz ty! - Dzień Głośnego Czytania

1 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły świętowali Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który w tym roku wypadał w sobotę 29 września.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, klasę I C odwiedził Pan Marek Czarnołęski – nauczyciel biblioteki WOM, plastyk oraz malarz. Uczniowie chętnie wysłuchali opowiadania o zwierzętach leśnych i tych z domowego podwórka. Pan Marek opowiedział dzieciom o rzeźbie, ponieważ kolejnym zadaniem na podstawie wysłuchanego tekstu było zrobienie z pudełek zwierzątka. Na koniec wszyscy uczniowie razem z wykonanymi zwierzęcymi rzeźbami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

W klasach IV – VIII oraz oddziałach gimnazjalnych uczniowie zapoznali się z dwoma opowiadaniami: „Dzieci z Czarnego Lądu” (klasy IV – VI) oraz „Pod kontrolą” (klasy VII – VIII oraz oddziały gimnazjalne). Teksty opowiadań zostały odczytane na głos przez uczniów. Następnie odbyły się w poszczególnych klasach dyskusje na temat prawa dziecka do nauki oraz umiejętności pokonywania przeszkód.

Pamiętajmy, że czytanie stymuluje rozwój dziecka, wzbogaca jego słownictwo i pobudza wyobraźnię.