Wycieczka do Żarek i Ogrodzieńca

16 maja 2016 r. klasa II a udała się na wycieczkę do Żarek i Ogrodzieńca. Pierwszym punktem programu była wizyta w manufakturze słodyczy Hokus Pokus.

Uczniowie zobaczyli, jak powstają pyszne cukierki oraz lizaki. Każde dziecko mogło również przygotować własne lizaki, które wręczy swoim rodzicom w Dniu Rodziny. Po słodkim poczęstunku uczniowie udali się do pobliskiej restauracji. Tam wykonali kolejne zadanie, które polegało na własnoręcznym przygotowaniu pizzy z ulubionymi dodatkami.

Następnie uczniowie i opiekunowie udali się w dalszą podróż do Ogrodzieńca, gdzie czekały na dzieci kolejne atrakcje, m.in. park rozrywki. Tam każdy z uczniów mógł się wyskakać i wybiegać. Później dzieci wraz z przewodnikiem udały się do Parku Doświadczeń Fizycznych. Cała klasa wzięła udział w niesamowitej przygodzie. Na terenie parku znajduje się 35 urządzeń, dzięki którym uczniowie poznali podstawowe prawa fizyki. Mogli sprawdzić działanie takich urządzeń jak: symulator lotów, dwa równoległe zwierciadła, duża platforma obrotowa, kalejdoskop, kamienne cymbały, peryskop, kolorowy krater, kołyska newtona, wózki na szynach, wirujący krater, wirujący cylinder, dwie sprzężone huśtawki, dysk Benhama, dzwony rurowe, figury Lissajous, gongi, tarcza Macha, telegraf akustyczny, trójkąty,  wir wodny, trzy wahadła, woda w wirującej kuli, nurek Kartezjusza, oddychający prostokąt, pchanie i ciągnięcie skrzyni, ogniskowanie dźwięku, pryzmat, promienie żółto-niebieskie, równoważnia linowa, rezonans kładki, równoważnia indywidualna walcowa, siatka dyfrakcyjna.

Po wspaniałej lekcji fizyki dzieci udały się do Parku Miniatur, który znajduje się tuż przy zamku w Ogrodzieńcu. Ten pięknie położony park rozrywki pozwala poznać Szlak Orlich Gniazd biegnący przez całą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Dokładne rekonstrukcje zamków jurajskich w skali 1:25 zostały odtworzone zgodnie z prawdą historyczną i umiejscowione względem siebie podobnie jak w terenie. Wśród zamków w Parku Miniatur można zobaczyć m. in. zamki w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Pieskowej Skale. Od 2012 r. można także obejrzeć model Klasztoru na Jasnej Górze z okresu XVI wieku.

Na koniec wycieczki cała kasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia na tle zamku. Uczniowie wracając do autokaru zatrzymali się jeszcze przy straganach, aby kupić pamiątki dla siebie i swoich bliskich. Dzieci pełne wrażeń i niezapomnianych przeżyć udały się w drogę powrotną do domu.