Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

• Odwiedziło nas: 6392006

Wycieczka na Litwę

W dniach 17 – 21 maja 2016 r. uczniowie klas: IV c, V a i VI a brali udział w wycieczce do Wilna. Wyjazd został zorganizowany pod patronatem prezydenta Miasta Częstochowy, a jego celem było pogłębienie integracji z uczniami polskiego pochodzenia mieszkającymi na Litwie.

W trakcie wycieczki uczniowie odwiedzili Szkołę Podstawową im. Czesława Miłosza w Pakienie oraz Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Egliszkach. Obejrzeli występy artystyczne swoich rówieśników mieszkających na Litwie oraz brali udział w zajęciach integracyjnych: grach i zabawach ruchowych, grze w siatkówkę i piłkę nożną, sztafecie. Nasi uczniowie zostali również zaproszeni przez dzieci, rodziców i nauczycieli ze szkoły w Pakienie na ognisko.

Wyjazd na Litwę stanowił także okazję do zwiedzenia Wilna. Uczniowie zobaczyli m. in. Stare Miasto, kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, zespół Uniwersytetu Wileńskiego, zaułek literacki - muzeum Adama Mickiewicza, dom Juliusza Słowackiego, Cerkiew Trójcy Świętej i klasztor Bazylianów z celą Konrada, Katedrę św. Kazimierza, Kościół Ducha Świętego z Obrazem Jezusa Miłosiernego oraz Cmentarz na Rossie. Ostatniego dnia wycieczki uczniowie udali się do Trok, gdzie zwiedzili Zamek Wielkich Książąt Litewskich. Spróbowali również regionalnej kuchni karaimskiej: karaimskich pierogów, które podaje się z rosołem.

Wycieczka była wspaniała. Wszyscy uczniowie mają nadzieję, że polskie dzieci mieszkające na Litwie już wkrótce będą mogły odwiedzić naszą szkołę.