Pełnia smaku czekolady i marcepana

Uczniowie klasy II c wraz z wychowawczynią, panią Ewą Toll w dniu 18 czerwca 2015 r. byli uczestnikami warsztatów edukacyjnych w ciastkarni „Consonni” w Kamyku koło Częstochowy, na których dowiedzieli się, co to jest czekolada, jak się ją wylewa, co to jest marcepan i do czego służy w cukiernictwie.

Każdy po wejściu na produkcję został ubrany w fartuszek i czapkę ochronną. Na początku zajęć dzieci zostały zapoznane przez firmową plastyczkę z marcepanem. Każde z nich zostało poczęstowane prawdziwym marcepanem z Lubecki, potem mali goście dowiedzieli się, co to jest marcepan i co z jego pomocą robimy. Po krótkim wstępie dzieci przystąpiły do nauki lepienia z marcepana. Dostały za zadanie ulepienie słodkiej figurki marcepanowej – misia według wzoru. Po zakończeniu pracy każdemu dziecku zostało zrobione zdjęcie z jego marcepanowym misiem. Potem grupami uczniowie udawali się do działu produkcyjnego czekolady. Tam wysłuchali informacji o czekoladzie i dowiedziały się, co to jest temperowanie czekolady.  Widziały, jak wylewa się tabliczki czekolady. Każde dziecko pod czujnym okiem eksperta tworzyło lizaka czekoladowego, ciasteczka oraz robiło lody na ciepło. Potem była długo wyczekiwana przez dzieciaki degustacja zrobionych przez siebie lizaków i lodów. Następnie uczniowie spędzili ciekawie czas na placu zabaw mieszczącym się na folwarku oraz obejrzały atrakcyjny zwierzyniec Folwarku Kamyk. Na zakończenie odwiedzin każdy uczestnik wycieczki otrzymał swoją figurkę marcepanową, ciasteczko oraz lizak zrobiony własnoręcznie, także pamiątkowe zdjęcie.