Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Sztuka przez duże ,,S”

Uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Borkowską-Rutkowską w dniu 14 maja 2015 r. uczestniczyli w XII Częstochowskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych ,,Terapia przez sztukę”. Organizatorem imprezy był: Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - Oddział Miejski. Patronatem honorowym to wspaniałe przedsięwzięcie objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Imprezie towarzyszył XII Przegląd Twórczości Artystycznej ,,Podróże kształcą”.

Zebrani obejrzeli przepiękne przedstawienia prezentowane przez różne placówki. Jako pierwsza wystąpiła grupa ,,Pigmalion” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie ze sztuką ”Hej, ruszajmy w rejs''. Na scenie pojawił się ogromny żaglowiec wiozący wesołych podróżników, którzy po kolei płynąc wzdłuż Wisły odwiedzali różne miejsca w Polsce. Publiczność bardzo wzruszyła grupa „Mandaryn" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 ze spektaklem „Podróż do Krainy Tysiąca i Jednej Nocy''. Taniec i śpiew małej dziewczynki wywołały gromkie brawa. Inne grupy prezentowały ,,Cudowne wakacje”, ,,Rejs parostatkiem”, ,,Bajkę z Królestwa Czekolady'', „Zaczarowany pociąg do krainy bajki” oraz wzruszającą historię opartą na faktach ,,Vivat Papa Francesco”. W przerwach pobyt umilał zebranym gościom aktor częstochowskiego teatru im. A. Mickiewicza, pan Michał Kula, który akompaniując sobie na gitarze śpiewał ballady Bułata Okudżawy. W kulisach zgromadzono prace plastyczne wychowanków różnych placówek przedstawiające podróże marzeń. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem podziwiali zgromadzone obrazy. Po zakończonej imprezie widownia na stojąco nagradzała brawami wszystkich aktorów. Uczestnicy zrozumieli jedno: sztuka łączy wszystkich i poprzez nią możemy wyrazić wszystkie nasze uczucia!