Konkurs „Umiemy i chcemy ratować” w SP nr 24

17 kwietnia 2015 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej ,,Umiemy i chcemy ratować'' w Szkole Podstawowej nr 24 im. Jana Szancera w Częstochowie.

Celem konkursu było rozpowszechnianie wśród dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej oraz kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania sie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej - test - krzyżówka i części praktycznej - ogniska urazowe. Uczestników obowiązywała znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, teoretyczna i praktyczna znajomość ogniw łańcucha przeżycia, pierwsza pomoc w stanach zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu: oparzenia, omdlenia, atak padaczki, krwawienia, krwotoki, urazy kończyn i zatrucia pokarmowe. Naszą szkołę reprezentowały dwa trzyosobowe zespoły:

Maja Bolesławska kl. III a,

Aleksandra Stala kl. III c,

Konrad Kaczmarek kl. III a,

Paulina Wodzisławska kl. V a,

Paweł Błasik kl. VI a,

Jakub Błasik kl. VI a.

Rywalizacja była zaciekła. Po bardzo trudnej i stresującej części teoretycznej, dzieci musiały wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Aby choć trochę zminimalizować stres w przerwie mogły skorzystać z przygotowanego słodkiego poczęstunku. Uczniowie naszej szkoły zajęli 2 miejsce w pionie klas IV - VI.

Dzieci do konkursu przygotowały panie: Maria Ogrodniczak i Elżbieta Wagner.