Młodzieżowy ośrodek sportu

Powstał kompleks boisk sportowych dla dzieci i młodzieży przy ul. Starzyńskiego 10 w dzielnicy Północ. Otwarto je dziś, 21 sierpnia inaugurując VII Ogólnopolski Turniej „Otwarcia Sezonu” Częstochowa CUP 2008 organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Ajaks”, obchodzący właśnie 10-lecie swojego istnienia.

- Będzie służył nie tylko uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum, ale wszystkim dzieciom i młodzieży z całego miasta – powiedział Prezydent Miasta Tadeusz Wrona witając młodych zawodników i zaproszonych gości. - Chciałbym serdecznie podziękować inicjatorom powstania ośrodka, a przede wszystkim Marianowi Dziewońskiemu, szefowi Klubu Ajaks,
który od wielu lat zgłaszał potrzebę takiego kompleksu.

Na terenie Ośrodka administrowanego przez Szkołę Podstawową nr 50 znajduje się duże boisko do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy. To dopiero drugie takie boisko w Częstochowie, pierwsze jest na Stadionie Rakowa. Są tu także boiska do piłki koszykowej, do siatkówki (ulubionej dyscypliny sportu tysięcy częstochowian, także kibiców AZS), do piłki ręcznej oraz bieżnia.

- Szczypiorniak staje się coraz bardziej popularny w Polsce, przede wszystkim za sprawą naszych reprezentantów, którzy ostatnio walczyli w Pekinie – powiedział prezydent.

Kompleks zawiera również 4 torową bieżnię i skocznię w dal, ścianę treningową oraz widownię z 552 miejscami do siedzenia. Inwestycja kosztowała 4 mln złotych.

- Chcemy by drugi taki ośrodek powstał na Wrzosowiaku – zapowiadał Tadeusz Wrona.

- Cieszymy się podwójnie – mówił o ośrodku Wiesław Kleszczewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50, która jest gospodarzem kompleksu. - Po pierwsze dlatego, że zwiększa się oferta edukacyjna obu placówek - SP nr 50 i Gimnazjum nr 1. Po drugie, od lat nasze szkoły osiągają bardzo dobre wyniki sportowe, nie tylko na szczeblu lokalnym. Wychowanek naszej szkoły był reprezentantem Polski w Pekinie!

Tym reprezentantem był Jakub Jelonek, który startował w polskich barwach na Olimpiadzie w Pekinie w chodzie sportowym, a dziś pojawił się podczas uroczystości otwarcia. Na razie zawodnik CKS Budowlani jest wypożyczony do krakowskiego klubu na czas studiów w Akademii Wychowania Fizycznego. Po ich skończeniu chciałby jednak wrócić do Częstochowy.

- Mieszkam niedaleko, wiedziałem, że dzisiaj boiska będą oddawane do użytku i chciałem zobaczyć jak wyglądają. Cieszę się, że mamy takie dobre boiska, ważne teraz by uprawiała na nich sport młodzież.

Nowy obiekt pobłogosławił metropolita częstochowski Stanisław Nowak.

- Zacząłem od pogłaskania tej sztucznej trawy, po raz pierwszy głaskałem taką nawierzchnię – powiedział. - Święcimy ten ośrodek sportowy w pięknym czasie, kończy się olimpiada w Pekinie, Polacy będą wracać z medalami. Jak skorzystacie z tego boiska to może znajdą się wśród was przyszli olimpijczycy. Sport to wielka szkoła charakteru.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. częstochowscy parlamentarzyści, radni, wicewojewoda śląski.

W ramach inwestycji wykonano:

· w roku 2007 boisko wielofunkcyjne z przeznaczeniem głównym do piłki ręcznej o wymiarach 44m x 22 m z nawierzchnią poliuretanową i ogrodzeniem wysokim, na które Gmina pozyskała środki z programu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży” finansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej - w kwocie 164.800 zł.

· boisko do piłki koszykowej o wym. 26 m x 14 m o nawierzchni poliuretanowej;

· boisko do siatkówki o wym. 18 m x 9 m o nawierzchni poliuretanowej;

W zachodniej części działki zlokalizowano:

· bieżnię 4-torową o długości 60 m;

· skocznię w dal z rozbieżnią o długości 45 m i szerokości 2 m. Również o nawierzchni poliuretanowej.

Natomiast w części wschodniej powstało boisko do piłki nożnej o wym. 100 x 60m z nawierzchnią ze sztucznej trawy, oświetlone, zamknięte ogrodzeniem wysokim.

Wzdłuż boiska usytuowano widownię z siedziskami na 552 miejsca, a z północnej strony ścianę treningową o konstrukcji drewniano-metalowej z fundamentem oraz placyk z nawierzchnią asfaltową i podbudową jak dla boisk.

Projekt obejmował również zagospodarowanie terenu przyległego. Powstał układ komunikacyjny tj. drogi dojazdowe, chodniki z kostki brukowej oraz tereny zielone.

Inwestycja kosztowała 4 mln złotych.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się we wrześniu 2007 roku. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT” Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej.