Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

Fizyka dla smyka

31 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole pokaz naukowy „FIZYKA DLA SMYKA”, w którym główną rolę odegrało jajko.

Jajko jest symbolem życia i jednym z najważniejszych elementów Świąt Wielkanocnych. To prawdziwy żywieniowy skarb, a zarazem ciekawy obiekt do samodzielnego eksperymentowania. Ciekawe eksperymenty związane z jajkami zaprezentowała naszym uczniom pani z Ośrodka Szkoleniowego Logos. Dzieci poznały odpowiedzi na kilka pytań dotyczących jajek. Dlaczego w pewnych warunkach jajka idą w cieczy na dno, a w innych nie toną? Kiedy nie da się zgnieść surowego jajka i dlaczego? Jak rozpoznać, że jajko jest ugotowane, a nie surowe bez zgniatania skorupki? Czy po jajkach można chodzić? Czy jajko może skakać? Uczniowie dowiedzieli się, że ważnym zadaniem jajka jest zapewnienie wymiany gazów między otoczeniem, a rozwijającym się embrionem. Skorupka jest porowata i dzięki temu embrion kurczaka może oddychać. Wydostawanie się powietrza z jajka możemy zaobserwować w czasie gotowania. Nasi uczniowie z klas: II c, II e, III a z wielkim zaciekawieniem brali czynny udział w warsztatach.